2. zastávka

Nie je stanica ako stanica

Trenčianske Teplice – Žilina (75 km, 55 minút)

Lučenec si dodnes pamätáme vďaka kombinácii synagógy prerobenej na modernú galériu. Presne tak si odteraz zapamätáme aj Žilinu. Už nikdy viac len „mesto s priveľa bilbordmi a priveľa kamiónmi“. Súčasťou Novej synagógy v Žiline je aj fantastická kaviareň.

A nezmeškajte ani dvojicu staníc! Na menšej Žilina-Záriečie sa dnes už nevystupuje z vlakov, no vystupujú tu umelci v rámci zaujímavého programu tunajšieho kultúrneho centra. Ale dá sa tu aj sadnúť na skvelú kávu a limonádu bez rizika, že vás tu načapá revízor. Aj zajazdiť v skejtparku. 

Pýtate sa, či vám naozaj odporúčame aj klasickú vlakovú stanicu Žilina? Áno. Stačí na nej zdvihnúť hlavu od vizuálneho smogu a okrem budovateľských mozaík vám odhalí štvoricu pozoruhodných sochárskych diel vrátane najznámejšieho od Vladimíra Kompánka. Nie sú úplne v najlepšom stave, no keď si ich budete obzerať dosť dlho, za vašu všímavosť a záujem o tieto diela vás pochváli pán, ktorý za stolíkom uprostred stanice predáva cukríky.

Vyhladlo vám? Nás príjemne prekvapila nová reštaurácia Focus, no určite odporúčame aj predtým navštívené klasiky Olivia’s a Pork Belly. 

keyboard_arrow_up