7. zastávka

Bojnický zámok

Prievidza – Bojnice (30 km, 29 minút)

Najromantickejší zámok na Slovensku, ktorý vyzerá ako skopírovaný z disneyovky. Od roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku, pričom prvé zmienky o zámku siahajú až do začiatku 12. storočia. Možno ste nevedeli, ale zámok a k nemu patriace pozemky v roku 1939 kúpila firma Baťa, no na základe Benešových dekrétov po vojne pripadol tento majetok štátu a o päť rokov neskôr vyhorel. Na náklady štátu sa odstránili následky požiaru a vykonala sa jeho celková obnova. Zámok sa po rekonštrukcii stal múzeom a sprístupnili ho verejnosti. 

K Bojnickému zámku patrí aj priľahlý zámocký park, v ktorom rastie veľa rôznych exemplárov stromov a vzácna, približne sedemstoročná lipa. Súčasťou parku je aj zoologická záhrada, v ktorej sa nachádzajú vzácne cudzokrajné živočíchy. Park pokračuje ďalej lesoparkom v Strážovských vrchoch. 

Počas prechádzky nás zachytil neskutočný lejak, takže aj na fotkách máte možnosť vidieť zmoknutú rodinku a mokrého psa. Naše premočené šatstvo bolo dôvodom vynechania prehliadky zámku, ale naopak som dostala možnosť skamarátiť sa s Plamienkou (milá sovička na fotke).

keyboard_arrow_up