3. zastávka

Juhovýchod – Hrušov, Belá, Strekov, Jasová

Lučenec – Hrušov (175 km, 2 hodiny 45 minút)

Juhovýchod mal pre nás viacero lákadiel. Keďže sme sa dozvedeli, že v čase, keď sme tade prechádzali, sa konal hrušovský festival Hontianska paráda, bolo to jasné. Prísľubu miestnej kultúry, folklóru a tamojších špecialít sa nedalo odolať. Pukanecké párance boli zážitok rovnako ako výstava krojov a párt či výrobky remeselníkov. 

Chvíle oddychu sme si vychutnávali v obci Belá neďaleko Štúrova. Málo turistov, pokoj a atmosféra ako z toskánskeho vidieka. To, že ste na južnom Slovensku, vám pripomenie iba dedinský rozhlas s maďarskými pesničkami. Must have je prechádzka a káva v pôsobivom barokovom objekte Château Belá. Západ slnka si dajte pri rybníkoch Kamenný most.  

Ak budete prechádzať týmto krajom, zastavte sa v obci Strekov s čarovnými vinohradmi, ktoré patria medzi najlepšie vinárske oblasti na Slovensku. Tu si viete dať super piknik alebo vychádzku. A ak si z ciest plánujete priniesť víno, tak určite odtiaľto! V júli nevynechajte Strekovský festival vína alebo jesenné oberačky. 

Cestou domov do Bratislavy sme sa ešte zastavili na obed v Terra Jasová, kde je šéfkuchárom Tóno Meszároš zo známeho podcastu Peklo v papuli. Našli sme tu jedálny lístok pokrývajúci obdivuhodné spektrum slovenských a maďarských jedál, najviac nám chutilo hlavne pôsobivo naservírované halászlé a vyprážaný karfiol.

A na záver nášho Dolce Výletu sme sa schladili na piesočnej pláži v rieke Váh pri obci Zemné, ktorá je z oboch strán mosta. Na jednej strane verejná pláž aj s bufetmi, na opačnej nájdete pokoj a menej ľudí. A čo je super, tiež sem môžete ísť so psom. 

keyboard_arrow_up