3. zastávka

Radenov dom a expozícia ľudové obydlie (Dom č. 42)

Vstupné do múzea je 5 eur za osobu. V cene je výklad a prehliadka dvoch domov, ktoré majú viac než 200 rokov!

Expozície nainštalované v jednoposchodovom drevenom Radenovom dome približujú život čičmianskeho ľudu (od dieťaťa, svadby, dospelosti, pohrebu), ich zvyky a pracovné činnosti – poľnohospodárstvo, chov hospodárskych zvierat, salašníctvo. Súčasťou expozície je aj ukážka dobových odevov a textilu. 

 

Dom č. 42 

Predstavuje bývanie v Čičmanoch zo začiatku 20. storočia. Ako zaujímavosť možno uviesť, že dom bol do 80. rokov ešte stále obývaný (poschodový dom) a že v takomto domčeku žilo pokope viacero rodín, pokojne aj 20 – 30 ľudí. Obývali pritom len prízemie (v jednej izbe bývali aj dve rodiny). Poschodie slúžilo ako špajza, odkladací priestor, prípadne tam prespávali slobodné dievky. 

Hneď oproti domu č. 42 natrafíte na:

 

Ľudovo-umelecké Čičmany – Drevenica Ondreja Gregora

Milá kaviareň spojená so suvenírovým obchodíkom a slovenskými výrobkami. Produkty sú vyrobené z prírodných materiálov ako ľan, vlna, súkno, flauš… Na tomto mieste sa organizuje mnoho dedinských podujatí, napríklad celosvetové stretnutie fujaristov.

V Humne sa môžete dokonca ubytovať a dopriať si spánok v jednom z najstarších humien v Čičmanoch. V letných mesiacoch si môžete pochutnať aj na slovenských jedlách v ich reštaurácii. 

keyboard_arrow_up